Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS Sdružení SPLAV
Integrovaná rozvojová strategie komunitně vedeného místního rozvoje území MAS Sdružení SPLAV pro rok 2014-22 je výhradním dílem zaměstnanců a členů místní akční skupiny. Při její přípravě byly z vnějších služeb využity pouze služby facilitátorky pro veřejná projednávání jednotlivých částí dokumentu, Českého statistického úřadu pro získání některých popisných dat, Správy CHKO Orlické hory pro získání informací o jejich činnosti a záměrech pro další období a Centra investic, rozvoje a inovací v Hradci Králové pro zpracování některých mapových podkladů.
- Přípravné práce pro sestavení strategie probíhaly již v minulém období průběžným monitoringem a vyhodnocováním výsledků projektů LEADER po ukončení každé výzvy. Sběr dat prováděl pověřený zaměstnanec MAS a předkládal jej k vyhodnocení, přípravě dalších výzev a porovnání s cíli aktuálního SPL členům Programového výboru na jejich pravidelných zasedáních. Ti následně přednesli výslednou informaci na nejbližším zasedání Valné hromady MAS. Díky tomuto postupu měli členové MAS Sdružení SPLAV, z.s. v každé chvíli vždy aktuální informace o plnění cílů Strategického plánu LEADER a podnět k diskuzi a zamyšlení nad nastavenými cíli a indikátory.
- Vlastní práce na analytické části strategie pro období 2014-22 byly zahájeny na počátku roku 2013. Probíhaly vícekolejně.
- Úkolem pověřeného zaměstnance MAS byl výběr statistických dat vztahujících se k území a na jejich základě zpracování objektivního profilu území s vyzvednutím vývojových trendů, kvalit a nedostatků v té které oblasti.
- Další zaměstnanec MAS studoval územní a strategické plány obcí a vyhledával plánované záměry a rozvojové plochy na území obcí jako podklad pro formulaci opatření a indikátorů strategie.
- Úkolem členů Programového výboru byl sběr informací, názorů a námětů od členů MAS a členů Zastupitelstev obcí z území MAS. Při těchto vícehodinových návštěvách každé z obcí byly zástupcům obce pokládány stejné otázky týkající se aktuální situace v obci i záměrech do budoucnosti, zjišťovány názory na činnost MAS a předávány informace o připravovaném strategickém dokumentu a jeho významu. Stejný postup, tedy osobní jednání, diskuze, vysvětlování, byl zvolen i při komunikaci s členy MAS. Zasedání Valné hromady bylo v letech 2013-14 za účelem projednávání připravovaného strategického plánu uspořádáno 8x, k rozhovorům s členy MAS byly využívány i další vhodné příležitosti. Výsledkem této rozsáhlé akce bylo zjištění aktuální situace v obcích a plánovaných aktivit obcí a dalších subjektů z území MAS jako podklad pro formulaci problémů území a cílů MAS v jejich odstranění a také jako podklad pro doplnění seznamu připravovaných záměrů o další, neveřejné, subjekty.
- Členové MAS s pomocí zkušené facilitátorky přizvali k diskuzi o regionu veřejnost. Bylo uspořádáno 10 setkání s různými zájmovými skupinami občanů zastupujícími celé spektrum obyvatel obcí. Výsledky těchto řízených diskuzí byly opět zohledněny při formulaci problémů území a cílů MAS pro další období. Práce s veřejností probíhala i na webových stránkách Sdružení SPLAV a dalších.
- V rámci příprav i vlastního zpracování SCLLD bylo rovněž realizováno 5 dotazníkových šetření, které byly adresovány představitelům všech obcí v územní působnosti MAS. Šetření se zúčastnili všichni starostové v území. Výstupy dotazníkových průzkumů jsou samostatnou kapitolou strategie.
- Všechny získané informace a zpracovávané dokumenty byly průběžně diskutovány na poradách zpracovatelského týmu SCLLD, který byl sestaven ze zaměstnanců MAS, členů Programového výboru a několika představitelů zájmových skupin, porovnávány a provázány a zapracovávány do připravovaných dokumentů. Jednotlivé kapitoly strategického plánu byly před ukončením opět předkládány členům MAS k diskuzi, posouzení a schválení. Pro každou obec byla zpracována tzv. Karta obce obsahující základní popis, investiční záměry pro obd. 2014-22, demografické zvláštnosti, názory veřejnosti na obec, doporučení MAS k rozvoji obce a posléze i seznam opatření Integrované strategie MAS, kterými bude možné rozvojové projekty realizovat. Karty byly předány zastupitelstvům obcí k posouzení a připomínkování a chybějící údaje byly doplněny. Díky takto zvolenému postupu zohledňuje zpracovaná analytická část objektivní situaci území MAS i subjektivní pocity jeho obyvatel a je správným podkladem pro stanovení strategických cílů pro příští období.
- Vyústěním analytických prací byla formulace SWOT analýzy. Na základě předchozích zjištění zpracoval řešitelský tým seznam slabých a silných stránek, hrozeb a doporučení pro území MAS. Tento první návrh byl předán členům MAS k diskuzi. Pod vedením facilitátorky byli členové MAS a další zájemci rozděleni do 3 zájmových skupin (veřejná správa, podnikatelé, neziskové organizace) a hodnotili navržené teze ze svého hlediska přidělováním bodů a navrhováním vlastních tezí. Soubor návrhů i bodových hodnocení byl facilitátorkou zpracován a následně zapracován do SWOT analýzy pověřeným členem realizačního týmu. Výhodou takto zpracované SWOT analýzy je uplatnění zásadních názorů všech zájmových skupin občanů ve společném dokumentu.
- SWOT analýzu převzal realizační tým projektu k formulaci rozvojových potřeb a rozvojového potenciálu. Po vypracování prvních návrhů Stromu problémů a Stromu cílů, byly tyto dokumenty opět předány členům MAS k posouzení. Programový výbor vytyčil tři hlavní témata plánu činnosti MAS na období 2014-22: Občané, Prostředí a Podnikání, která zahrnují veškerou problematiku na území Sdružení SPLAV, z.s. MAS, a formuloval cíle, kterých by bylo potřeba dosáhnout. Největší diskuze mezi členy MAS se odehrála právě nad vhodnou formulací mise MAS a vize jejího působení tak, aby byla přiměřená možnostem MAS a zároveň byla pro území MAS skutečně významná a jedinečná. Diskuze probíhala i prostřednictvím e-mailu a na webových stránkách MAS.
- Souběžně rozpracovávali členové realizačního týmu stanovené tematické oblasti do jednotlivých opatření a podopatření. Ta byla opět předmětem četných porad týmu a odsouhlasený návrh byl předložen členům Valné hromady. Facilitátorkou připravená hra, při níž jednotliví účastníci hovořili o svých projektových záměrech, prověřila komplexnost navržených opatření. Chybějící témata byla na místě diskutována a doplněna, nevyužitá opatření byla odstraněna. Valnou hromadou předschválený dokument byl dopracován členy realizačního týmu, rozeslán členům k připomínkám a zveřejněn na webových stránkách MAS. Souběžně proběhlo i projednání seznamu opatření a podopatření v zájmových skupinách. Diskuze byly vedeny nad podrobností podopatření, o výdajích, které budou podporovány, i předpokládaném zájmu žadatelů o dané téma. Soubor priorit, opatření a podopatření tak obsahuje možnost podpořit všechny známé projektové záměry z území MAS, které se shodují s jejími cíli.
- V roce 2015 pokračovaly práce na sestavení strategického plánu přípravou Akčního plánu a Plánu implementace SCLLD. Veřejnost, starostové obcí i členové MAS byli znovu dotázáni na připravované záměry, cíle a opatření strategie byly konzultovány na odborných pracovištích ORP Rychnov n/K., Úřadu práce v RK, Správy CHKO Orlické hory, v řadě vzdělávacích institucí a ve všech obcích na území MAS. Souběžně se schvalováním finální podoby jednotlivých operačních programů nabyly na intenzitě i konzultace připravovaných záměrů. Členové realizačního týmu se účastnili mnoha školení, která k přípravě SCLLD organizovaly řídící orgány jednotlivých programů i další subjekty. MAS se také intenzívně zapojila do spolupráce v rámci Krajské sítě MAS, kde proběhlo mnoho diskuzí a výměny know-how. Doposud zpracované části SCLLD (analytická a strategická) byly v dubnu předány k oponentuře pověřené agentuře MMR a v červenci byla MAS předána doporučení k úpravě některých částí. Náměty byly diskutovány v MAS a jsou zapracovány do výsledného dokumentu. Dokument tak byl dobře připraven k oponentuře u jednotlivých ŘO.
- Nejvýznamnějšími kapitolami SCLLD dokončovanými v druhé polovině roku byla kapitola Monitorovacích indikátorů, Akční a Implementační plán a Programové rámce. Seznam možných indikátorů byl vypracován zaměstnancem MAS s využitím Národního číselníku indikátorů a indikátorů jednotlivých operačních programů. Vhodné indikátory vybrané z těchto zdrojů byly doplněny dalšími indikátory navrženými členy realizačního týmu. Poměrně obsáhlý seznam pak byl členy MAS redukován podle možnosti sledování a plnění indikátoru činností MAS. Složité bylo přiřazení cílových hodnot k finálním indikátorům, proto byly cílové hodnoty mnohokrát diskutovány jak na půdě MAS, tak i KS MAS a s dalšími subjekty. Stejně složité bylo zjistit i výchozí hodnoty u výsledkových indikátorů. V některých případech bylo využito hodnot doporučených řídícími orgány, jindy hodnot zjištěných ze statistických údajů, a v řadě případů i osobním zjištěním např. konzultací s pracovníky Úřadu práce v Rychnově n/K. a Odb. sociálních služeb MěÚ tamtéž. Indikátory tak vycházejí z nejaktuálnějších dat a vývojových trendů.
- Akční plán, tedy harmonogram výzev jednotlivých opatření MAS se stanovením alokací, hodnot indikátorů a preferenčních kritérií, byl vícekrát v průběhu roku aktualizován z důvodu změn v Operačních programech, časových posunů i změn v přidělovaných alokacích. Spolupracovali na něm zaměstnanci kanceláře se členy 4 pracovních skupin MAS – veřejná správa, podnikání, neziskové činnosti a péče o krajinu. Nejintenzívnější byly diskuze v květnu až srpnu, kdy práce pracovních skupin vrcholila. Každá z nich měla na starost návrh akčního plánu v opatřeních podle svého zaměření a jeho projednání s veřejností. Navržené alokace, harmonogram výzev, indikátory i preferenční kritéria byly předloženy Valné hromadě MAS k posouzení v září 2015 na společném zasedání se starosty obcí a měst z území ORP Rychnov n/K. V průběhu posledních měsíců před odevzdáním strategického plánu Ministerstvu pro místní rozvoj byly dohodnuté texty drobně upravovány v souvislosti s novými metodickými pokyny řídících orgánů jednotlivých OP a zapracovávány do 4 Programových rámců.
- Společně s Implementačním plánem zpracovaným zaměstnanci MAS na základě zkušeností z předcházejících období a v souladu s pravidly jednotlivých operačních programů byl Akční plán předložen členům Sdružení SPLAV k projednání a schválení nejprve dne 3. 12. na zasedání Programového výboru a po jeho odsouhlasení dne 10. 12. 2015 Valné hromadě MAS. Na tomto zasedání schválili členové Valné hromady MAS Programové rámce a Akční plán strategického plánu komunitně vedeného místního rozvoje a pověřili kancelář MAS jeho podáním na MMR.